فروشنده

مشخصات
کارگردان: 
نویسنده: 
ژانر: 
زمان: 
۱۲۵دقیقه
کشور سازنده: 
خلاصه داستان: 

رعنا و عماد زن و شوهری جوان هستند که در حال اجرای تئاتری بر اساس نمایشنامه مرگ فروشنده نوشته آرتور میلر هستند. آنها به علت نشست زمین مجبور می‌شوند به اجبار خانه خود را ترک کنند و به اصرار یکی از  دوستانشان بنام بابک به خانه‌ای اسباب کشی می‌کنند که پیش تر زنی بدنام بنام «آهو» در آن ساکن بوده است. ابتدا همه چیز خوب پیش می‌رود ولی وقایع بعدی به بحرانی غیرقابل کنترل ختم می‌شود.

امتیاز داوران: 
بدون رای
امتیاز کاربران: 
بدون رای
یادداشت

اگر فروشنده و امثال این فیلم و تفکرات غالب بر آن‌ها، همان لباس جدید پادشاه نیست، پس راستی چه نامی می‌شود بر آن‌ها گذاشت؟ دیگر چگونه باید تیشه به ریشۀ خود زد و با خرسندی تمام برای این بی‌همه‌چیزی کف و سوت زد؟ باید گفت از دیدگاه تربیتی، این فیلم خانواده‌سوز در حضیض امتیاز می‌نشیند. جایی که مرد خانه راهی را طی می‌کند که از معلمی مهربان، هنرمندی موفق و همسری خانواده‌دوست، به قول خودش، کم‌کم یک گاو غیرتی می‌شود. درون‌مایۀ صریح جنسی و روابط آزاد جوانان پاکی که رنگی از ایرانی و اسلامی بودن ندارند را بگذارید کنار و شگفت‌زده شوید از توجیهی که تجاوز به عنف می‌شود با تکنیک کارگردانی. باز تکرار مکررات فمینیسم؛ مرد گاوصفت و زن مظلومی که انتهای فیلم سویی دیگر در پیش می‌گیرد. چرا عجیب باشد، اگر نام و نشانی از نیروهای مسئول امنیت و انتظام جامعه به میان نمی‌آید؟ چون در پشت بام خانه، با متلکی بی‌ربط به شخصیت، حسابی بیخش زده شده است. این‌قدرها هم نمی‌خواهد راه دور برویم. نام فیلم به حد کافی دلالت دارد بر معاملۀ ناموس و خانواده.

سینمای قصه‌گو و چاره‌جوی فرهادی در این دم آخر نه قصه می‌گوید، نه گزیری نشان می‌دهد. فضاسازی‌ها و سکوت‌بازی‌های موفق بازیگری آنقدر قدرت نداشته که پوششی بر ضعف مفرط منطق داستانی و تعلیق‌سازی‌ها باشد. کارگردان می‌خواهد با خنثی کردن حدس مخاطب او را متعجب کند، اما این تکنیک فیلم‌های پلیسی در جایی که ادعای واقع‌نمایی وجود دارد هیچ مناسبتی ندارد. حذف اصل یا قسمتی از ماجرا و ناگهان رو کردن آن، به معنای تعلیق‌آفرینی نیست. فروشنده با ادعای سینمای قصه‌گو، روایت‌هایی تکه‌پاره است که به هم وصله‌پینه شده‌اند و شباهتی به قصه و مشخصاتش ندارد.

نمایش بیشتر
امتیاز امتیاز بدهید
نقد کامل
نقد کاربران (۰)
تصاویر مرتبط (۲)
فیلم های مرتبط (۰)