هفت ماهگی

مشخصات
خلاصه داستان: 

این فیلم داستان زنی به نام رعنا است که در ماه هفتم بارداری خود است وی که یک بار دچار سقط جنین شده به شوهر خود شک کرده که این باعث مشکلاتی در زندگی آنها میشود، رعنا با اصرار شوهرش مهرداد به خانه پدرش در مرزن‌آباد میرود اما در آنجا دچار حادثه میشود.

امتیاز داوران: 
بدون رای
امتیاز کاربران: 
بدون رای
یادداشت

هفت‌ماهگی نه راوی خوبی‌هاست و نه خوشی‌ها؛ خانواده و ساختاری از هم گسیخته را نمایش می‌دهد که قدم‌به‌قدم ویران‌تر می‌شود. در خانه‌ای که نه زن برای غرور مردانه احترامی قائل است، و نه احساسات عاطفی همسر نزد شوهرش ارزشی دارد، بی‌اعتمادی و حس متزلزل شک در آن حاکم است. کلیشۀ خیانت و نگاه فمینیستی به قضایای حقوقی زن و مرد، بن‌مایه‌هایی نخ‌نماشده است که هفت‌ماهگی با آن‌ها بافته شده است. حریم روابط، پوشیده و عریان، در این فیلم ریخته و تفاوت چندانی میان رابطۀ مرد با زن شوهردار و مجرد دیده نمی‌شود. گوشه‌ای شاهد تصریح به سقط جنین زنی بی‌همسریم و در صحنه‌ای دیگر، با کنایه و طنزی زشت، سخن از روابط آزاد به میان می‌آید. آیا این فیلم پس از این‌همه خراب‌نمایی الگوی مناسبی هم ارائه می‌کند؟ چنین به نظر نمی‌آید. هیچ‌کدام از زنان فیلم معیاری برای یک زن تراز ارئه نمی‌دهند، چه از نسل قدیم باشند، چه جدید. مهرداد فیلم نیز در پایان رستگار می‌شود! تا تأییدی باشد بر این سبک زندگی. اغواگری دلالت‌مند سالومه نیز مؤیدی دیگر بر اعمال مهرداد است تا نمایش بی‌گناهی و ناچاری او را کامل کند.

هفت‌ماهگی از حیث دارا بودن بازیگران شناخته‌شده و کاربلد کمبودی ندارد، لیک بازی مناسبی از آن‌ها گرفته نشده و در بسیاری از صحنه‌ها کنشی صحیح به نمایش درنمی‌آید. فیلمنامه شلختگی و بی‌برنامگی عجیبی دارد. نمی‌توان کارکرد به‌جایی برای کثیری از حوادث فیلم پیدا کرد. برای نمونه جایگاه منطقی حادثۀ زلزله در فیلمنامه کجاست و اعتراف سالومه نزد مهرداد چه کمکی به پیش‌برد رویدادها کرده است؟ چنان‌که می‌بینیم، درون‌مایه پیش‌برنده نیست و انتخاب بین همسر و فرزند ایده‌ای پوسیده است که نشانی از ابتکار و نواندیشی در آن دیده نمی‌شود. از عجایب جانبی این فیلم، که شوربختانه در سینمای ایران هنوز رواج تمام نیافته است، مشخص نکردن مرز و محدودیت سنی است. هیچ لازم نیست چنین فیلم نابه‌سامانی را هر قشر سنی مشاهد کند.

در مجموع فیلم هفت‌ماهگی از نظر فنی و محتوایی، در بازۀ ۱۰- تا ۱۰+ نمره‌ای به ارزش ۵.۶- می‌گیرد.

نمایش بیشتر
امتیاز امتیاز بدهید
نقد کامل
نقد کاربران (۰)
تصاویر مرتبط (۳)
فیلم های مرتبط (۰)