فهرست مقدس

مشخصات
نویسنده: 
زمان: 
۱۰۴دقیقه
کشور سازنده: 
بازیگران: 
خلاصه داستان: 

فهرست مقدس روایتگر یک داستان تاریخی است که ماجرای آن در شهر نجران کشور یمن می‌گذرد و زمان آن به صد سال قبل از ظهور دین اسلام باز می‌گردد.

امتیاز داوران: 
بدون رای
امتیاز کاربران: 
بدون رای
یادداشت

شاه‌کار پویانمایی ایران

«هاران» در مسیر مسابقه‌ قهرمانان در شهر نجران، دختری به نام «رفقه» و پدرش صالح را از دست راهزنان نجات می‌دهد. او مامور کشتن «فیمون» یکی از رهبران نوکیش نصرانی است، اما از این کار سرباز می‌زند...
«فهرست مقدس» بر اساس داستان قرآنی «اصحاب اخدود» دست به ابتکاری جدید دست زد و در بعد محتوا و تکنیک اثری برتر از آن چه تاریخ پویانمایی ایران تجربه کرده بود را به نمایش گذاشت. گرافیک عالی در کنار موسیقی و دوبله بسیار خوب و نشانه‌شناسی‌ها و نشانه‌گذاری‌های دقیق، فیلم را به استانداردهای جهانی رساند تا بهترین جوایز را از آن خود کند.
با این حال همچنان ضعف همیشگی سینمای ایران یعنی «ضعف در فیلم‌نامه» در فهرست مقدس هم دیده می‌شود. حجم بالای اطلاعات و بی‌توجهی به مخاطب کودک و نوجوان که به اقتضای پویانمایی بودنش باید مخاطب اصلی فیلم می‌شدند و نیز نبود شخصیت طنز، خلأهای فیلم‌نامه را نشان می‌دهد. مهم‌تر از این که تحول شخصیت اصلی یعنی هاران بدون دلیل و به دور از چشم مخاطب اتفاق می‌افتد و نمی‌گذارد داستان در اوج خودش یکه‌تازی کند.
از نظر قالبی نیز با همه خوبی‌هایی که بیان شد، به نظر می‌رسد که فیلم در منطق تدوین کم می‌آورد و این بیشتر وقتی دیده می‌شود که از کادر بسته به کادر باز می‌رود. به طور کلی نیز برخی نماهای باز فیلم در مقابل نماهای بسته ضعیف‌تر دیده می‌شود و این شاید به خاطر ویژگی جزئی‌نگر محمد همدانی، کارگردان فیلم‌اولی آن باشد. 
ای کاش فهرست مقدس در تبلیغات نیز موفق‌تر عمل می‌کرد تا گیشه بهتری را در کارنامه خود ثبت کند.

نمایش بیشتر
امتیاز امتیاز بدهید
نقد کامل
نقد کاربران (۰)
تصاویر مرتبط (۸)
فیلم های مرتبط (۰)