دغدغه‌های بی‌ماجرا

مشخصات
کارگردان: 
ژانر: 
زمان: 
۱۰۰دقیقه
کشور سازنده: 
خلاصه داستان: 

یک راننده کامیون ایرانی ، خانواده ای ایزدی از اهالی کردستان عراق را برای یافتن پدر خانواده به تهران می‌آورد.

امتیاز داوران: 
بدون رای
امتیاز کاربران: 
بدون رای
یادداشت

دغدغه‌های بی‌ماجرا

فیلمنامه‌نویس کهنه‌کار سینمای ایران از فضای آپارتمانی خارج شده و قصه‌اش را در جاده و حرکت روایت می‌کند. این جسارت ستودنی است. علاوه بر آنکه شخصیت‌های اصلی تا حد زیادی به‌خوبی نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرای غربت و مهاجرت بستری مناسب برای خلق موقعیت‌های فراوانی است که در کامیون جدی گرفته نمی‌شود. واقعیت آن است که کامبوزیا پرتوی به‌قدری در خلق و پرداخت شخصیت ظرافت به خرج داده که ستون فقرات فیلم را که چیزی جز فیلمنامه نیست از یاد برده است.

قصه‌ای ساده و بی‌اطوار برای گفتن از دوستی انسانی. انسان‌ها با هر کیش و قومی، ابتدا انسان‌اند و از این وجه قابل احترام و پیگیری. آدمیان تا زمانی که از حدود انسانی خود خارج نشده‌اند و ملتزم به حفظ اخلاق‌اند، باید با ایشان کریمانه برخورد کرد. معلوم است که کارگردان با چنین دغدغه‌هایی وارد فیلم شده، ولی در فیلمنامه به توفیق دست نیافته و منطق ضابطه‌مند حوادث را از یاد برده است. از آنجا که کامیون فیلمی بر مبنای شخصیت است، بی‌راه نیست شخصیت‌پردازی برایش مهم شود. همین اهمیت است که پررنگ‌تر از فیلم می‌شود و نقطۀ ضعف فیلمنامه بروز می‌کند.

زنی ایزدی‌مذهب که از بیم داعش به دنبال همسرش به ایران می‌رود. از همان ابتدا نمایش جنایات داعش تصنعی است و با معلوم شدن مسئلۀ فیلم، همراهی مخاطب را برنمی‌انگیزد. بهتر بود جای نشان دادن ساختگی داعشی‌ها، روایت‌گر سایۀ ترس بر سر آنان بود. صحنه‌های بی‌ربط حضور نیکی کریمی و دیالوگ خنده‌آورش، مرتبۀ کامیون را پایین می‌آورد و حذف این صحنه‌ها را الزامی می‌کند. حوادث فیلم ما را به علت عوض شدن موضع آسرین آگاه نمی‌کند و دیگر محبت‌های صمیمی این زن آنچنان قابل باور نیست. گفتن‌های بهروز از غیرت نیز توجیه درخوری برای پیگیری احوال زن در شهر جلوه نمی‌کند.

روشن است که پرتوی دغدغه‌مند به سراغ چنین سوژه‌ای رفته و این دغدغه شایستۀ ستایش است. مسلماً اگر همین‌قدر که سعید آقاخانی را در قامت نقش اولی بسیار خوب پرداخته، به سازوکارهای قصه می‌پرداخت، این دغدغه را در حد بالایی به بیننده انتقال می‌داد و کامیون به فیلم برجستۀ دیگری در کارنامۀ هنری او بدل می‌شد.

نمایش بیشتر
امتیاز امتیاز بدهید
نقد کامل
نقد کاربران (۰)
تصاویر مرتبط (۲)
فیلم های مرتبط (۰)